FilmMachine

Překlad oficiální nápovědy k programu FilmMachine. Oficiální nápovědou je myšlen soubor Složka s FilmMachine/Help/The FilmMachine.htm.

Můj překlad je hodně volný. Je to tím, že neumím anglicky.

Jak používat program
The FilmMachine

Co je potřeba?

Všechno je vloženo v balíku FilmMachine, potřebujete jenom Cinema Craft Enkodér SP 2.5, 2.66, 2.67 nebo Canopus Procoder pro kódování videa. Protože se jedná o komerční produkty, nejsou v balíku obsaženy. Před spuštěním FilmMachine musíte video kodeky nainstalovat. Program je testován na počítačích s Windows 2000/XP.

Záměr

Napsal jsem The FilmMachine protože jsem chtěl převádět své stažené AVI soubory na DVD a (S)VCD bez použití všech možných programů. Ovládal jsem DVD2SVCD a zjistil, že dělá svou práci velmi dobře, ale nemá tolik možností nastavení, kolik bych si přál.To byl důvod, proč jsem napsal program, který dělá tuto práci velmi lehkou. 

Jak pracovat s programem

Důležité před tvořením DVD nebo (S)VCD ze zdrojového AVI souboru je se ujistit, že AVI neobsahuje žádnou chybu nebo synchronní problém. Když neopravíš chyby v AVI souboru, tvůj kódovaný MPEG bude obsahovat s největší pravděpodobností synchronní nebo jiné chyby.
Prioritou při používání The FilmMachine je mít AVI soubor zbavený chyb. Můžeš svoje AVI zkontrolovat například v programu DivFix.

1. krok: Otevření AVI souborů

Předtím, než budete pokračovat v práci s The FilmMachine, musíte otevřít jeden nebo více AVI souborů. Pokud otevíráte více AVI souborů, musí mít stejné vlastnosti (například všechny filmy musí obsahovat zvukovou stopu v AC3). Ihned, jak nahrajete filmy, můžete se podívat na informace o něm.

Informace o AVI souboru

2. krok: Nastavení výstupního souboru

Po kliknutí na tlačítko "Next" si můžete vybrat složku, kam se uloží vámi vytvořené DVD nebo (S)VCD.
Další možností je zvolení výstupního formátu. Vyberte MPEG-2 (DVD nebo SVCD) pro lepší kvalitu nebo MPEG-1 (VCD) pro nižší kvalitu.
Nyní musíte zvolit video kodek. V současné době můžete zvolit Quenc 0.51 on NICe (kodek zdarma, ještě ve vývoji a vložený v balíku), Cinema Craft Enkodér SP versions 2.50 nebo 2.67 a Canopus Procoder.

Teď musíte zvolit poměr stran (podívejte se na bod 3).

Když váš DVD přehrávač nebo televize umějí přehrát filmy pouze v normě PAL, pak zatrhněte možnost NTSC to PAL. (Autor programu zřejmě není z Evropy, kde je standardní normou PAL. Vždy proto filmy převádějte do této normy.)

Když chcete snížit frekvenci zvukové stopy, můžete zaškrtnout volbu "Audio downsample 48 -> 44.1". Můžete si zvolit jazyk audia, který pak uvidíte v DVD menu.

Nastavení TFM, 1. krok

3. krok: Zvolení poměru stran

Pro výběr poměru stran máte na vybrání dvě možnosti závisející na požadovaném TV systému (4:3 nebo 16:9). Poté můžete vybrat tři různá nastavení pro každý poměr stran.

První možností je "Fullscreen", který změní velikost na 720x576 nebo 720x480 (nebo jiné rozlišení jestliže děláte (S)VCD). Tato možnost může mít za následek deformaci obrazu.

Druhou možností je "Add borders, keep aspect ratio", tato metoda přidává horizontální nebo vertikální okraje do obrazu (horizontální pokud je poměr stran zdroje větší než výsledek, vertikální pokud to tak není. V tom případě bude obrazovka videa obklopena rámy.)

Třetí variantou je "Crop video, keep aspect ratio", tato volba ořízne video tak, že v něm nebudou žádné okraje, ale poměr stran bude zachován. To dovoluje například udělat z poměru 16:9 poměr 4:3 tak, že se ořízne levá a pravá část obrazu. Jako v televizi

The FilmMachine se bude pokoušet zvolit nejlepší možnost závisejicí na poměru stran vstupního AVI souboru, vy však máte možnost toto nastavení změnit. Nyní můžete změnit skript Avisynthu jako první část konverze, abyste mohli napsat své vlastní nastavení, ale musíte vědět, co děláte. (Nechápu, co to znamená!)

4. krok: Datový tok videa a tvorba obrazu

V tomto okně můžete zvolit velikost vašeho CD nebo DVD a počet CD, na které chcete vypálit výsledek. Normálně se používá 1 nebo více CD na VCD a 2 nebo víc CD na SVCD. Nyní můžete zvolit datový tok audia tak, aby to zvládla The FilmMachine.

Pokud nechcete vytvořit obraz CD z enkódovaného filmu, zvolte zaškrtávátko "Don't make images" .

Datový tok videa a nastavení výstupního souboru

Když zvolíte možnost DVD:

Pálení DVD

5. krok: Titulky

The FilmMachine umí vložit titulky natvrdo do filmu a vypínatelné titulky (pouze pro DVD) do vašich DVD nebo (S)VCD filmů. Můžete vložit titulky v následujcích formátech: *.srt a *.sub. Můžete zvolit stejný počet titulků, jako jste zvolili AVI souborů, The FilmMachine spojí titulky dohromady, jestliže zvolíte více než jeden soubor s titulky.

Titulky natvrdo ve filmu Vypínatelné titulky

6. krok: Start konverze

Na této obrazovce můžete spustit konverzi a dívat se, co The FilmMachine právě dělá. Proces bude trvat nějaká ten čas, takže je nejlepší ho spustit a jít se vyspat.

Výpis procesu konverze

7. krok: Pálení obrazu CD

Když The FilmMaschine dodělá konverzi na (S)VCD, musíte najít složku "images" ve složce výstupního souboru. V této složce jsou soubory "*.bin" a "*.cue". Tyto soubory vypalte na CD například Nerem.

Když zvolíte DVD jako velikost CD, bude médium vypáleno automaticky (Nero musí být nainstalované). Před pálením musíte vložit DVD-R(W) do DVD vypalovačky.

Změna některých možností

Některé možnosti můžete změnit v nastavení, jsou to:

Možnosti nastavení CCE Nastavení Procoderu Možnosti nastavení Quencu

Musíte taky nastavit, kam se má uložit hotové video.

Nastavení výstupních souborů

Můžete změnit ještě některá další nastavení.

Nastavení dalších vlastností
Nahoru

Video na PC: Vytvořeno v roce 2005 a víc. Autorem je Jan 'Šlaha' Šlahora. Veškerá práva vyhrazena autorům článků. Pokud není uvedeno jinak, jsem to já.

TOPlist
>
  • Pojmy
  • Časté dotazy
  • Ke stáhnutí
  • Odkazy
  • Poradna